Jongeren varen met picknicktafels op de Leie

Gepubliceerd op Maandag 14 juli 2025

Picknicken langs de Leie, dat kennen we. Maar met picknicktafels varen óp de Leie? Dat gebeurde voor het eerst op vrijdag 11 juli. Twaalf Kortrijkse leerlingen tussen 14 en 16 jaar lieten dan hun zelfgemaakte drijvende picknicktafel te water.

De Kortrijkse tieners hebben een bijzondere uitdaging: ze bouwen picknicktafels die kunnen drijven én voortbewegen op de Leie. Van maandag 7 tot donderdag 10 juli werken ze aan hun creaties in het maaklab van Hogeschool Vives. De tafel moet niet alleen drijven, maar ook bestuurd kunnen worden door wie erop zit. De jongeren krijgen hulp van professionele STEM-coaches die hen leren brainstormen, ontwerpen en bouwen. Ze maken technische tekeningen en leren verschillende materialen kennen. Het resultaat? Drijvende picknicktafels die vrijdag 11 juli hun eerste tocht maken op de Leie.

Duurzame stad

De drijvende picknicktafels zijn het eerste project van de Jong Kortrijk STEM-bootcamp. Het idee kwam voort uit een wedstrijd waarbij jongeren oplossingen moesten bedenken om Kortrijk duurzamer te maken. Uit 250 voorstellen koos een vakjury drie winnende ideeën. Na de picknicktafels volgen nog twee bootcamps: mobiele zitmeubels (in augustus, in samenwerking met Howest) en slimme vuilnisbakken (in oktober, in samenwerking met Creatieve Stem).

Wanneer jongeren de ruimte krijgen om te experimenteren, ontstaan machtige ideeën. Drijvende picknicktafels op de Leie, mobiele zitmeubels en slimme vuilbakken. Het is fantastisch om te zien hoe die ideeën werkelijkheid worden, met de ondersteuning van sterke STEM-coaches en bakken goesting om te maken.

Het project krijgt steun van VLAIO, het Vlaams Agentschap voor Innovatie en Ondernemen. De Verenigde Naties inspireerden de wedstrijd met hun duurzame ontwikkelingsdoelstellingen.

Meer info: www.jongkortrijkstem.be